Baudelaire : Petits poémes en prose

14. února 2012 v 2:04 | Markéta Garai |  Citace z knih a poznámky
Dnes jsem dočetla poslední z Malých básní v próze od Baudelaira. Sbírka mě bavila hlavně kousky řazenými za polovinou svazku. Baudelaire mě opět pobavil a překvapil, ale bohužel i občas nudil. Nicméně jsem zde vybrala to, co mohu doporučit. V nějakých případech jsem dílo i naskenovala, jinde doporučuji báseň (v próze), nebo cituji jedinou zajímavou myšlenku jeho počinu. Začněme od konce - Epilogem.


citace z "DVOJITÁ KOMNATA" (autor: Charles Baudelaire)
"... Tam duše se koupá v lenosti, podchnuté vůní touhy a lítosti. Je to něco soumračného, něco namodralého a narůžovělého; sen z rozkoše při zatmění."


pro Šimona "OPÍJEJTE SE!" (autor: Charles Baudelaire)
- "Je třeba být stále opilým. V tom je vše: toť jediná otázka. Abyste necítili strašlivé břímě Času, jež drtí vaše ramena a ohýbá vás k zemi, je třeba opíjet se bez oddechu. Ale čím? Vínem, poesií nebo ctností, čím chcete. Ale opíjejte se.
A jestliže někdy na stupních paláce, na zelené trávě příkopu, v zasmušilé samotě své jizby, se probudíte, opojení již ubylo či zmizelo, ptejte se větru, vlny v moři, hvězdy, ptáka, hodin, všeho, co zpívá, všeho co mluví, ptejte se kolik je hodin: a vítr, vlna v moři, hvězda, pták, hodiny vám odpoví: "Je hodina opojení. Nechcete-li být trýzněnými otroky Času, opíjejte se; opíjejte se bez ustání! Vínem, poesií nebo ctností, čím chcete."

DIVÁ ŽENA A MŮJ MILÁČEK
DAVY
HEMISFÉRA VLASU

FALEŠNÝ PENÍZ (autor: Charles Baudelaire) citace " Almužna mého přítele byla značně větší než ta moje a já mu řekl "Máte pravdu; po rozkoši být překvapeni není větší rozkoše než ta, působit překvapení." "To byl falešný peníz" odvětil klidně jako na omluvu své marnotratnosti.

VELKOMYSLNÝ HRÁČ
PORTRÉTY MILENEK : Doporučuji poslední portrét, kde je milenka zabita pro svou dokonalost.

citace z "OKNA" : "Co záleží na tom, jaká snad je skutečnost mimo mne, jestliže mi pomohla žít a ctít, že jsem a co jsem?"

ZABÍJEJME CHUDÁKY (autor: Charles Baudelaire)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama