Únor 2013

Knihy, které mě inspirovaly.

20. února 2013 v 21:11 | Markéta Garai |  Citace z knih a poznámky
V posledních měsících jsem svou četbu omezila pouze na historické knihy a ikonografické slovníky, proto na úkor mého samovzdělávacího procesu zel blog prázdnotou. Naučná a historická literatura mě momentálně dává víc než něčí fantazie. Pravděpodobně jsem před tím hledala v knihách porozumění a směr cesty, na kterou se mám vydat, když jsem v situaci, kdy bloudím ve svém vlastním nitru. Konkrétně s tímhle mi před lety nejvíce pomohla tvorba a způsob myšlení Oscara Wildea. Dá se říci, že Obraz Doriana Graye je jediné dílo, které dlouhodobě ovlivnilo mou filosofii.
Co se týče vyloženě inspirace pro mou uměleckou tvorbu, tak mě poprvé v životě vyvstal tento úkaz v mysli teprve před pár měsíci, když jsem se začala věnovat naučné literatuře, kvůli mému studiu na Akademii. Inspiruje mě historie a věda. Samotnou mě tento fakt zarazil, ač je naprosto logický. Novými faktickými poznatky o světě se k proudu mé inspirace přidává zcela nový, jenž jej skvěle doplňuje. Haha, takže pokud máte tvůrčí krizi, začněte se učit!
Setkala jsem se i s inspirací čistě vizuální. Jednalo se o utkvělou představu nějaké vizuální formy, jež vznikla na základě naprosto jedičně napsané knihy Absint Monarcha od Natálie Kocábové. Kniha je vyprodána a špatně se shání i v knihovnách, což můžeme brát jako známku kvality. Na Natálii jsem se zaměřila vloni na podzim a možná ji podrobně rozeberu v samostatném článku. Nicméně Absinth Monarcha je dle mého názoru její první a nejlepší dílo. Jsem ním naprosto fascinována. Setkala jsem se s ním poprvé před čtyřmi lety a zanechalo ve mně jistý vizuální fragment dodnes. Na podzim jsem četla knihu znovu a vše nabralo mnohem vyšší síly. V prosinci jsem na motivy této knihy vytvořila několik ilustrací.
Pár perliček z historie křesťanství:

"Křesťanství bylo zpočátku jen jedním z několika východních kultů, které svým zasvědceným slibovalo objevení pravé identity, spásu a šťastný posmrtný život. ... Protože se křesťanští muži a ženy oslovovali bratře a sestro, měli společné bohoslužby a vyměňovali si polibek míru, byli nařčeni z oddávání se promiskuitním a incestním orgiím. Kolovaly pověsti, že během mše křesťané obětují dítě, jedí jeho tělo a pijí jeho krev. Nejstarším dochovaným zobrazením ukřižování je čmáranice na zdi římského domu, která představuje křesťana, jak uctívá ukřižovaného osla."

A ukázka toho, jak milovat bližního svého:

čarodějnice, středověk "Před upálením ji na 3 minuty posadili nahou na doruda rozpálené železo. Člověku, který stoupl na hostii, byla před smrtí upálením useknuta provinivší se noha."

církev, 17.století "Páter Lemeignan byl odsouzen na doživotí za to, že zavraždil dvě děti, které během mše ním složené rozsekal na kusy. Páter Tournet byl usvědčen z toho, že na těle dívky, která jeho přičiněním otěhotněla, složil mši s cílem vyvolat potrat: dívka zemřela strachy. Páter Cotton pokřtil dítě posvátným olejem a uškrtil ho jako oběť ďáblu. Páter Gérard byl usvědčen z toho, že používal tělo dívky jako oltář a souložil s ní během mše.
Mnozí z těchto zločinných kněží byli uvězněni v důsledku zvláštního soudu, který byl v roce 1679 zřízen Ludvíkem XIV. Tento soud se měl původně zabývat případy otrav, do nichž byli zapleteni někteří šlechtici. Soud zasedal tajně a nebylo možné se proti jeho rozsudku odvolat. Protože zasedal v místnosti vyzdobené černě a osvětlené svíčkami, byl nazýván Chambre Ardente čili Hořící soud. Přiznání byla vynucena mučením, avšak zdá se, že se do určité míry zakládala na pravdě."