Cíl lidského života

10. července 2013 v 19:42 | Markéta Garai |  Citace z knih a poznámky
Knihu Vědecké poznání duše jsem před pár měsíci zakoupila od jednoho mnicha, který šíří vědomí Krišny do společnosti. Knihy prodávají za cenu nákládů, v tomto případě to bylo sto korun. Pokud byste nepotkali nikoho z nich, napište na tento email: chcesvic@gmail.com člověku jménem Madhusúdan Dás.
Nejsem členkou žádných náboženských skupin, ani vyznavačkou žádných bohů, duchů či démonů. Ale samozřejmě jsem věřící, věřím ve vyšší moc, energii která má v každé církvi,hnutí, ideologii jiné jméno. Nejvíce sympatizuji právě s hinduismem, protože Védy dle mého názoru skrývají skutečné podstaty bytí. Chtěla bych citovat z první kapitoly knihy "vědecké poznání duše", kde se rozebírá, co je cílem lidského života.


"Musíme mít vždy na paměti, že lidské tělo jsme získali po milionech let převtělování duše v evolučním koloběhu. Prasata, psi, velbloudi, osli atd. mají své ekonomické potřeby, které jsou stejně důležité jako ty naše, ale jejich uspokojování se odehrává v primitivních podmínkách, zatímco lidská bytost dostává řízením přírodních zákonů všechny prostředky k pohodlnému životu.
Proč dostává člověk lepší podmínky než například prase nebo jiná zvířata? Proč dostává vysoce postavený představitel vlády lepší podmínky k životu než úředník? Odpověď je zcela jednoduchá: představitel vlády musí vykonávat práci, která je víc zodpovědná než práce obyčejného úředníka. Stejně tak má člověk důležitější povinnosti než zvířata, jejichž prvořadým zájmem je naplnit své hladové žaludky. Moderní společnost, která zabíjí duši, však pouze zvětšuje problémy naplnění žaludku. Lidské tělo jsme nedostali proto, abychom se jen lopotili jako prasata a psi, ale abychom dosáhli nejvyšší dokonalosti života. Jestliže se nezajímáme o seberealizaci, pak nás přírodní zákony donutí těžce pracovat.
V kupé první třídy je nepochybně pohodlné cestování, ale k čemu je klimatizace, jestliže vlak nejede ke správnému cíli? Současná civilizace se příliš zaobírá pohodlím pro hmotné tělo. Nikdo neví nic o skutečném cíli života, kterým je vrátit se zpátky k Bohu.
Nesmíme jen zůstat sedět v pohodlném kupé; měli bychom také vědět, zda náš vlak jede ke správnému cíli. Zajišťovat pohodlí hmotnému tělu nepřinese z konečného hlediska žádný prospěch, když přitom zapomínáme na prvořadou životní nezbytnost - znovu získat svou ztracenou duchovní totožnost. Loď lidského života je postavena tak, že musí plout k duchovnímu cíli. Toto tělo je však připoutáno ke světskému vědomí pěti silnými řetězy:
  1. lpěním na hmotném těle kvůli naprostému nedostatku duchovního poznání
  2. lpěním na příbuzných na základě vztahů založených na hmotném těle
  3. lpěním na rodné zemi a hmotném majetku jako je dům, nábytek, pozemky, akcie, peníze atd.
  4. lpěním na hmotné vědě, která kvůli nedostatku duchovního světla zůstává navždycky záhadná
  5. lpěním na náboženských zvyklostech a posvátných obřadech bez poznání Nejvyššího Pána, Osobnosti Božství, či Jeho oddaných, kteří je posvědcují.
Tato pouta, která brání lodi lidského tělo v pohybu, jsou podrobně popsána v patnácté kapitole Bhagavad-gíty. Co se týče čtyř principů zvířecího života, není mezi člověkem a zvířetem žádný rozdíl, neboť každá živá bytost jí, spí, strachuje se a má pohlavní styk. Pouze lidský život je však určen pro náležité zkoumání faktů o věčném životě a Transendenci. Lidský život je tedy určen ke zkoumání věčného života a Védánta-sútra nám doporučuje, abychom s tím začali teď nebo nikdy. Pokud nezačneme zkoumat tyto náměty nyní, je jisté, že nás přírodní zákony donutí vrátit se do zvířecí říše."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama