Leden 2014

Knihy o Jakubu Schikanederovi

10. ledna 2014 v 3:17 | Markéta Garai |  Citace z knih a poznámky


Zvláštní pozornost jsem v posledních týdnech věnovala českému malíři Jakubu Schikanederovi a to z důvody volby realiazovat seminární práci na téma "Vyobrazení žen v díle Jakuba Schikanedera". Shromáždila jsem o něm veškerou literaturu dostupnou v pražské knihovně (tituly je možné vidět na fotografii) a dovolím si zhodnotit jejich obsahovou stránku.


Jakub Schikaneder, vydáno 1986, autorem je Tomáš Vlček, pravděpodobně největší odborník na jeho tvrobu u nás, protože se s jeho texty nebo jejich citacemi setkávám naprosto všude. Kniha je naprosto brilantní a jeho jazykové schopnosti mi málem způsobily orgasmus. Jeho formulace a použité výrazy v popisech jeho obrazů a především jejich působení, jsou tak skvěle napsány, že to vlastně ani lépe nejde vyjádřit. Je to jednoznačná volba, pokud máte psát o Schikanederovi a jeho životě nějaký text, a jste více ambiciózní než osoby spokující se s obsahem wikipedie. Nicméně nutno upozornit na stáří knihy, postupem času se podařilo o Schikanederovi zjistit více věcí. Respektive se našla nějaká pohřešeovaná díla (např. "Příšerná společnost") a podobně. Všimla jsem si toho díky monografii Jakuba Schikanedera, která vyšla v roce 2012 pod editací V. Hulíkové. Monografie je opravdu krásná, leč má velmi nešťasně řešenou vazbu. Naleznete v ní opravdu dostatečné množství informací, textů například i od zmiňovaného Tomáše Vlčka a samozřejmě obrazové dokumentace jeho děl. Užitečné je i shrnutí všech názvů děl, protože v průběhu let se totžným obrazům říkalo různě a často může plynout k nedorozumění. Poslední je katalog z výstavy, kterej je určen spíše široké veřejnosti a ne lidem studující umění (nic mi to nedalo).

ukázky (autorem je vždy Tomáš Vlček)

"Jeho obrazy se do naší paměti zapisují jako tiché světelné meditace. Jako by se v nich zastavil čas. Vzpomínky či představy zmizelých lidí, domů a dnů se v nich vynořují z rozptýleného světla krajiny, ulice, příbytku. Jsou to citlivě nanášené a roztírané skvrny na plátně, paprsky uviděné na záhybech tenkých záclon, na pustých zdech, ve chvílích šera, mlhy a padajícího sněhu, v prostorách čekání a osamění."

....No, vlastně bych tu knihu mohla opsat téměř celou. Nelze pouze citovat, čtěte ji!

Bohdan Chlíbec - Temná komora

8. ledna 2014 v 17:10 | Markéta Garai |  Citace z knih a poznámky
Mé oblíbené básně ze sbírky Temná komora od Bohdana Chlíbce. A zároveň doporučuji rozhovor s autorem zde