Duben 2015

Henri de Toulouse-Lautrec: oblíbené citace z knih

10. dubna 2015 v 22:02 | Markéta Garai

kniha HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC 1864-1901: DIVADLO ŽIVOTA, napsal MATTHIAS ARNOLD, vydalo Taschen, 1996

- "Nejde o to, jestli je to nové, vždycky jde jenom o jedno: vystihnout podstatu věci." - Henri de Toulouse-Lautrec

- "Ve věku fotografie už nemůže být úkolem malířství podávat jen objektivní podobu věci nebo osoby. Umělecké dílo musí skutečnost umocňovat, čehož dosáhli už staří mistři. Vedle pouhého zobrazování světa musí vyjadřovat také svět názorů, myšlenek a lidských vztahů." - Matthias Arnold

- "Člověk je ošklivý, ale život je krásný." - Henri de Toulouse-Lautrec

- "Každý den, kdykoliv se podívám do zrcadla, vidím, jak pracuje smrt." - Jean Cocteau

kniha HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC, napsal VLASTIMIL FIALA, 1960, Současné světové umění svazek 3

- str. 7. "Bouřlivý život zmrzačeného člověka, jeho protesty a vzpoury proti společnosti, proti sobě samému, proti vlastnímu trpení, proti bezpráví, které neustále pociťoval, ale které současně zakrýval bezstarostným úsměvem nebo i břitkým ostřím ironie, jíž se dovedl mstít za všechno a všemu, tyto skutečnosti často překrývají falešnou září a jediné vzácné světlo - jeho dílo."

z knihy Život Toulouse-Lautreca, Henri Perruchot, překlad Jarmily a Vlastimila Fialových, Nakladatelství československých výtvarných umělců, Praha 1963 (originál La vie de Toulouse-Lautrec vydalo Librairie Hachette, Paris 1958)

- str. 108 "Podružné umění, umění "komerční"? Pro opravdového umělce neexistuje podružná práce, protože kouzlo jeho talentu a génia může povznést jakýkoliv úkol."

- str. 118 "V těchto letech vysunul naturalismus děvky do popředí zájmu: HUYSMAS uveřejnil roku 1876 "Martu neboli příběh děvky", EDMOND DE GONCOURT 1877 "Nevěstku Elisu", ZOLA 1880 "Nanu" a 1881 MAUPASSANT U TELLIERŮ. Ostatně ve všech dobách si mnoho malířů chodilo pro modely do tohoto prostředí, ať už to byl CARPACCIO nebo VERMEER, FRANS HALS nebo CARAVAGGIO. Nemluvě o CONSTANTINU GUYSOVI a FÉLICIENU ROPSOVI, i sám DEGAS věnoval četné litografie scénám z nevěstinců. (Degasův bratr zničil po umělcově smrti asi 70 těchto litografií "z piety k jeho památce") I VAN GOGH tam pracoval, stejně jako EMILE BERNARD a RAFFAELLI. Japonci UTAMARO, HARUNOBU, HOKUSAJ, ŠIUNŠO - obšírně popsali život Jošivary a slavnostní rituál "zelených domů".

str. 167 "Umělecká díla jsou zrůdná vegetace, jež bují na některých bytostech a žije z toho, co jim odejme - ale nedá jim nazpět nic, leda marnou pýchu, že je živily. Co z toho? Únava..."

Henri de Toulouse-Lautrec : porovnání knih

3. dubna 2015 v 18:53 | Markéta Garai |  Citace z knih a poznámky

V posledních měsících jsem se zabývala výzkumem o Henri de Toulouse-Lautrecovi, abych o jeho tvůrčích metodách později mohla napsat text. Prošla jsem a přečetla snad všechny publice přeložené do češtiny, články v časopisech, jež jsou dostupné v knihovnách a na internetu. Ráda bych se podělila o své hodnocení několika vybraných děl.

Pokud jste důchodce, dítě nebo někdo netknutý uměním, možná čtění časopisu "největší malíři: život, inspirace a dílo", jež má díl věnovaný i Lautrecovi, bude pro vás dostatečným. V ostatních případech ho můžete maximálně tak rozstříhat a vyzdobit si někde něco.

Další počin, kterému se doporučuji vyhnout je kniha "TOULOUSE-LAUTREC", napsal ji EDOUARD JULIEN, v rámci řady "Mistři moderního umění", 1992. Zajímavý je zde hlavně úvod, protože autor v něm popisuje své historky z vlastního zdroje - vyrůstal ve vedlejší vesnici. Zmíněno je pár historek o Lautrecově otci, proslulém svým extravagantním chováním. Obrazový doprovod se v pár obrazech liší od běžně volených děl. Co však nelze odpustit jsou faktické chyby v textu, příliš velké pění ódy na dílo Toulouse-Lautreca z jeho posledních let života. Sám Lautrec totiž cítil, že po léčbě z alkoholismu přišel spolu se závislostí a bláznovstvím i o kus své duše, která krmila jeho talent. Vyčerpán nepřestává tvořit, se stejným úsilím jako kdysi, ale jeho díla už nejsou vrcholná a chybí mi jim to, co je dřív dělalo výjimečnými. Kniha je plná i jiných nepřesností, za které by se měl autor zkrátka stydět.
Kniha "HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC 1864-1901: DIVADLO ŽIVOTA", napsal MATTHIAS ARNOLD, vydalo Taschen, 1996. Tato kniha se věnuje hlavně popisům jednotlivých děl - technická stránka a také propojenost volených motivů (postav). Určitě ji doporučuji všem, které zajímá, jak postupoval ve své tvorbě, nebo těm, kteří mají někde rozebírat jeho obraz. Obrazový doprovod se zde skládá především z nejznámějších Lautrecových děl. Kniha HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC, napsal VLASTIMIL FIALA, 1960, Současné světové umění svazek 3 je velmi příjemně psanou, stručnou knihou s černobílými reprodukcemi Lautrecových děl, velmi zajímavě vybranými. Porovnává zde například jednotlivý motiv ve finální a pracovní verzi. Určitě doporučuji, pokud už Lautreca znáte, nepotřebujete vědět příliš mnoho informací a stačí vám býti pouze trochu více v obraze.
Nejlepší je samozřejmě přečíst si přímo životopis Život Toulouse-Lautreca, Henri Perruchot, překlad Jarmily a Vlastimila Fialových, Nakladatelství československých výtvarných umělců, Praha 1963 (originál La vie de Toulouse-Lautrec vydalo Librairie Hachette, Paris 1958). Z počátku se mi zdál příliš beletricky laděný a zbytečně se zaobírající některými detaily o jeho rodině a dětství, nicméně obsahová a informační hodnota je v tomto případě nejlepší a po přečtení rozhodně nebude litovat.