Henri de Toulouse-Lautrec: oblíbené citace z knih

10. dubna 2015 v 22:02 | Markéta Garai

kniha HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC 1864-1901: DIVADLO ŽIVOTA, napsal MATTHIAS ARNOLD, vydalo Taschen, 1996

- "Nejde o to, jestli je to nové, vždycky jde jenom o jedno: vystihnout podstatu věci." - Henri de Toulouse-Lautrec

- "Ve věku fotografie už nemůže být úkolem malířství podávat jen objektivní podobu věci nebo osoby. Umělecké dílo musí skutečnost umocňovat, čehož dosáhli už staří mistři. Vedle pouhého zobrazování světa musí vyjadřovat také svět názorů, myšlenek a lidských vztahů." - Matthias Arnold

- "Člověk je ošklivý, ale život je krásný." - Henri de Toulouse-Lautrec

- "Každý den, kdykoliv se podívám do zrcadla, vidím, jak pracuje smrt." - Jean Cocteau

kniha HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC, napsal VLASTIMIL FIALA, 1960, Současné světové umění svazek 3

- str. 7. "Bouřlivý život zmrzačeného člověka, jeho protesty a vzpoury proti společnosti, proti sobě samému, proti vlastnímu trpení, proti bezpráví, které neustále pociťoval, ale které současně zakrýval bezstarostným úsměvem nebo i břitkým ostřím ironie, jíž se dovedl mstít za všechno a všemu, tyto skutečnosti často překrývají falešnou září a jediné vzácné světlo - jeho dílo."

z knihy Život Toulouse-Lautreca, Henri Perruchot, překlad Jarmily a Vlastimila Fialových, Nakladatelství československých výtvarných umělců, Praha 1963 (originál La vie de Toulouse-Lautrec vydalo Librairie Hachette, Paris 1958)

- str. 108 "Podružné umění, umění "komerční"? Pro opravdového umělce neexistuje podružná práce, protože kouzlo jeho talentu a génia může povznést jakýkoliv úkol."

- str. 118 "V těchto letech vysunul naturalismus děvky do popředí zájmu: HUYSMAS uveřejnil roku 1876 "Martu neboli příběh děvky", EDMOND DE GONCOURT 1877 "Nevěstku Elisu", ZOLA 1880 "Nanu" a 1881 MAUPASSANT U TELLIERŮ. Ostatně ve všech dobách si mnoho malířů chodilo pro modely do tohoto prostředí, ať už to byl CARPACCIO nebo VERMEER, FRANS HALS nebo CARAVAGGIO. Nemluvě o CONSTANTINU GUYSOVI a FÉLICIENU ROPSOVI, i sám DEGAS věnoval četné litografie scénám z nevěstinců. (Degasův bratr zničil po umělcově smrti asi 70 těchto litografií "z piety k jeho památce") I VAN GOGH tam pracoval, stejně jako EMILE BERNARD a RAFFAELLI. Japonci UTAMARO, HARUNOBU, HOKUSAJ, ŠIUNŠO - obšírně popsali život Jošivary a slavnostní rituál "zelených domů".

str. 167 "Umělecká díla jsou zrůdná vegetace, jež bují na některých bytostech a žije z toho, co jim odejme - ale nedá jim nazpět nic, leda marnou pýchu, že je živily. Co z toho? Únava..."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama