Henri de Toulouse-Lautrec : porovnání knih

3. dubna 2015 v 18:53 | Markéta Garai |  Citace z knih a poznámky

V posledních měsících jsem se zabývala výzkumem o Henri de Toulouse-Lautrecovi, abych o jeho tvůrčích metodách později mohla napsat text. Prošla jsem a přečetla snad všechny publice přeložené do češtiny, články v časopisech, jež jsou dostupné v knihovnách a na internetu. Ráda bych se podělila o své hodnocení několika vybraných děl.

Pokud jste důchodce, dítě nebo někdo netknutý uměním, možná čtění časopisu "největší malíři: život, inspirace a dílo", jež má díl věnovaný i Lautrecovi, bude pro vás dostatečným. V ostatních případech ho můžete maximálně tak rozstříhat a vyzdobit si někde něco.

Další počin, kterému se doporučuji vyhnout je kniha "TOULOUSE-LAUTREC", napsal ji EDOUARD JULIEN, v rámci řady "Mistři moderního umění", 1992. Zajímavý je zde hlavně úvod, protože autor v něm popisuje své historky z vlastního zdroje - vyrůstal ve vedlejší vesnici. Zmíněno je pár historek o Lautrecově otci, proslulém svým extravagantním chováním. Obrazový doprovod se v pár obrazech liší od běžně volených děl. Co však nelze odpustit jsou faktické chyby v textu, příliš velké pění ódy na dílo Toulouse-Lautreca z jeho posledních let života. Sám Lautrec totiž cítil, že po léčbě z alkoholismu přišel spolu se závislostí a bláznovstvím i o kus své duše, která krmila jeho talent. Vyčerpán nepřestává tvořit, se stejným úsilím jako kdysi, ale jeho díla už nejsou vrcholná a chybí mi jim to, co je dřív dělalo výjimečnými. Kniha je plná i jiných nepřesností, za které by se měl autor zkrátka stydět.
Kniha "HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC 1864-1901: DIVADLO ŽIVOTA", napsal MATTHIAS ARNOLD, vydalo Taschen, 1996. Tato kniha se věnuje hlavně popisům jednotlivých děl - technická stránka a také propojenost volených motivů (postav). Určitě ji doporučuji všem, které zajímá, jak postupoval ve své tvorbě, nebo těm, kteří mají někde rozebírat jeho obraz. Obrazový doprovod se zde skládá především z nejznámějších Lautrecových děl. Kniha HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC, napsal VLASTIMIL FIALA, 1960, Současné světové umění svazek 3 je velmi příjemně psanou, stručnou knihou s černobílými reprodukcemi Lautrecových děl, velmi zajímavě vybranými. Porovnává zde například jednotlivý motiv ve finální a pracovní verzi. Určitě doporučuji, pokud už Lautreca znáte, nepotřebujete vědět příliš mnoho informací a stačí vám býti pouze trochu více v obraze.
Nejlepší je samozřejmě přečíst si přímo životopis Život Toulouse-Lautreca, Henri Perruchot, překlad Jarmily a Vlastimila Fialových, Nakladatelství československých výtvarných umělců, Praha 1963 (originál La vie de Toulouse-Lautrec vydalo Librairie Hachette, Paris 1958). Z počátku se mi zdál příliš beletricky laděný a zbytečně se zaobírající některými detaily o jeho rodině a dětství, nicméně obsahová a informační hodnota je v tomto případě nejlepší a po přečtení rozhodně nebude litovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama